Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Film på räddningstjänst från förr

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

  • #16
    Brandmän försöker släcka eld på ett oljeraffinaderi i Long Beach, Kalifornien - 1933

    Text från en nyhetstidning, The Dallas morning news:

    Explosionen, som skakade staden och förstörde bostäder i omedelbar närhet av raffinaderiet, kändes i tre mil runt och glasfönster krossades så långt bort som tre mil.

    Femhundra brandmän, poliser, sjömän, marinsoldater och frivilliga kämpade i fyra timmar för att släcka branden efter den första av två sprängningar.
    Det var två explosioner. Den första, en mindre sprängning, troddes ha varit i en av kompressorerna. Gasen som släpptes ut från högt tryck sköt trettio fot upp i luften och antändes av de flammande pannorna på riggen D'Angei Oil Company i närheten, vilket ledde till den andra två minuter senare.

    Kommentera


    • #17
      Branden i Wanamakers varuhus i New York - 1956

      Det tog 600 brandmän och över 370 000 liter vatten att få branden under kontroll. Vattnet som användes vid släckningsarbetet rann ner i tunnelbanesystemet och gjorde att spåren kollapsade.

      Senast ändrad av MM; 2024-01-22, 13:15.

      Kommentera


      • #18
        Brandmannens historia - 100 år av brandkårsförbundet FBU, England - 2019

        "Filmen undersöker de fruktansvärda förhållandena och systemet med "kontinuerlig tjänstgöring" som tidiga brandmän arbetade under, och den militaristiska disciplinen, med pensioner som aldrig hört talas om och semester- och sjuklöner som var nästintill obefintliga. Dessa brandmän, som bodde på brandstationer under trånga förhållanden med sina familjer, ropade på en fackförening som skulle representera dem."

        Kommentera


        • #19
          Hästdragna brandpumpen och brandkårens historia, Walla Walla - 1865 -->

          Den pensionerade brandkaptenen Russell Kroum berättar om brandbekämpningens historia i tidiga Walla Walla, Washington och hur den hästdragna brandpumpen fungerade.

          Kommentera


          • #20
            FDNY på 1950-talet och brottet med ett falskt larm

            Hur reagerar brandkåren i New York på bränder? Brandmän får samtalet, hoppar in i sina brandbilar och åker iväg. Denna utbildningsfilm från 1950-talet ger en översikt över befälsordningen och hur brandkåren reagerade på bränder vid den tiden. Filmen varnar också för farorna och brottet med ett falskt larm: brandmännen kan inte vara där en riktig eld brinner, så det utsätter människor för ännu mer fara.
            Senast ändrad av MM; 2024-06-07, 09:47.

            Kommentera


            • #21
              Brandbekämpning från 1900-talet till 1940-talet

              Denna film från 1940-talet går igenom en snabb historia av brandbekämpning från 1900-talet till 1920-talet till 1940-talet.

              Kommentera


              • #22
                Bronx brinner! Brandmän i New York – 1972

                Man alive: The Bronx is burning är en BBC-dokumentär från 1972 där man får följa brandmän i New York i deras vardag.
                Brandmän i New York refererar sent 60-tal och tidigt 70-tal som ”krigsåren”. Under denna tid svarade FDNY på uppskattningsvis 250 000 samtal per år - ungefär tre gånger så mycket som London Fire Brigade.

                Kommentera


                • #23
                  Användning av avbröstbar stege och hakstege, England, 1930-talet

                  Tveksamt om det går att slå tiden för stegresning idag jämfört med snabbheten på 1930-talet.

                  Kommentera


                  • #24
                    Träningsvideo från 1950 & 1960, USA

                    Det står att filmerna är från Vancouver, Washington, men det finns även klipp från andra ställen.

                    Del 1


                    Del 2

                    Kommentera


                    • #25
                      Eldsvåda på Söder i Stockholm - 4 december 1916

                      Bränder har alltid skrämt men också fascinerat.

                      Kanske är det ett av skälen till att journalfilmskameran ofta fanns på plats när elden brutit lös.

                      Den här filmen skildrar en eldsvåda i ett par åkarstallar på Södermalm.

                      Det är tidig morgon och nyfikna människor har samlats för att se brandmännen bekämpa elden.

                      Filmen saknar ljud och är ett av sju inslag i journalfilmskompilationen Bränder 1916-1922.
                      Till filmen > > >

                      Skapad: 1916
                      Upphov: Svensk Filmindustri (SF)
                      Utgiven av: Sveriges television (SVT)
                      Objekt-ID: Kungliga biblioteket SF188
                      Hämtad: Från Stockholmskällan 2025-02-19

                      Kommentera


                      • #26
                        Grundläggande utbildning av Los Angeles brandkår - tidigt 1950-tal

                        Detta avsnitt av det tidiga 1950-talets TV-program "Non-Fiction" skildrar grundläggande utbildning av Los Angeles brandkår. Övningar, metoder och utrustning för att bekämpa bränder diskuteras i intervjuformat. Showen spelades in på Los Angeles Fire Department Station 27, som nu är hem för LAFD Historical Society museum.

                        Kommentera

                        Annonser

                        Kollapsa

                        Working...
                        X