Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Metodik för insats vid el- och hybridbilar

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

  • #16
    Insats rörande elfordon - 2023

    Nedan finns 6 träningsvideor om insats rörande elbil.

    Dörrar, tillgång och borttagning


    Instrumentbrädans förskjutning i elfordon


    Faror med elbilar


    Bedömning och termisk rusning: Lucid air


    Pelare och stolpar


    Dörrar, glas och nödavstängning
    Senast ändrad av MM; 2024-07-08, 09:34.

    Kommentera


    • #17
      Släckförsök med skärsläckare in i elbilar, Nederländerna, NIPV - 2024

      Nederländska NIPV har gjort om de svenska försöken med att släcka bränder i elbilars batteripack genom att få in vatten i batteripacket. Bifogat finns en engelsk rapport från försöken som också innehåller de riskbedömningar man gjort. Man eldade två bilar som släcktes med två olika skärsläckare. I ena fallet en Cobra och i andra en Coolfire.

      Försöken lyckades i båda fallen. Samtidigt kommer det fram lärdomar med saker som kunnat göras annorlunda som gett en ännu bättre insats. När ni ser filmen från det ena släckförsöket kan ni se att det återantänder tre gånger. En av orsakerna till detta var att lutningen på bilen i kombination med för kort tids vattengivning gjorde att man inte kylde cellerna tillräckligt.





      I rapporten finns en hel del bra tankar som vi kan använda för att utveckla vår metodik i Sverige. Själv har jag inte hunnit sätta mig in i hela rapporten än, men det kommer.

      I den andra filen finns en infographic över fem steg under en brand i en elbil samt de viktiga sakerna att tänka på vid varje steg.
      Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

      Kommentera


      • #18
        Instruktionsfilm om att släcka elbilsbränder med skärsläckare, Haaglanden, Nederländerna - 2025

        Räddningstjänsterna i Haag-området i Nederländerna har gjort en instruktionsfilm som bygger på metodiken vi utvecklat i Sverige med att få in vatten i batteripacket. Det går att välja att få den textad på andra språk i inställningarna på youTube.

        Kommentera


        • #19
          Släcka elbilsbränder med skärsläckare, USA - 2025

          Även USA börjar ta till sig av den svenska metodiken. Här är en film om Tempe i USA och deras arbete med införande av Cobra, skärsläckare.

          Kommentera

          Annonser

          Kollapsa

          Working...
          X