Om du inte kan logga in på Utkiken kan det bero på att Internet Explorer inte längre supportas. Microsoft slutade supporta Internet Explorer 2013 och nu har även Utkikens plattform slutat fungera med Explorer. Testa Chrome, Edge eller någon annan modern webbläsare så bör det funka. Annars säg till. po@utkiken.net
Välkommen till Utkiken.
Du vet väl om att över 100 räddningstjänster abonnerar på tillgång till Utkiken för samtlig personal.
Kontakta po@utkiken.net om du undrar om just din räddningstjänst abonnerar.
Elmuffsvetsning orsak till branden på Oceana, Liseberg, Haverikommissionen - 2025
Haverikommissionens utredning efter branden på Oceana i Göteborg har kommit fram till att brandorsaken var en elmuffsvetsning i en del av vattenrutschbanan. Installatören av vattenrutschbanan hade inte kunskap om att denna typ av arbete kunde orsaka bränder och hade inte arbetat med metoden tidigare. Veckan innan branden hade det tillfälliga brandlarmet monterats ner eftersom det inte bedömdes att det skulle ske några heta arbeten längre.
SHK har gjort försök där man lyckats återskapa brandstarten. I rapporten redogörs också för ansvarsförhållanden på byggarbetsplatsen och att flera företag avböjt att åta sig elmuffsvetsningen då det ansågs för komplicerat för dem.
Utkiken använder personlig data från användarna av Utkiken genom att spara cookies och liknande för att ge en bra användarupplevelse. Delar av denna data används även för att få bra innehåll i nyhetsbreven. Ingen data säljs eller delas vidare till någon tredje part. För mer info läs Personuppgifts- och cookie-policy.
Genom att klicka på "JAVISST" nedan, är du med på ovanstående.
Kommentera